حسن سلیمی فر -چهل سال سینمای ایران

بنام خدا

حسن سلیمی فر

چهل سال سینمای خوزستان

اخیرا" کتابی بنام چهل سال سینمای خوزستان ...از سال 1350 تا1390 تالیف علی نقی طاهری و به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و انجمن سینمای جوان اهواز به چاپ رسید . که بسیار موجب امتنان و تشکر می باشد .

این کتاب توسط انتشارات نشر تراوا اهواز منشر چاپ و منتشر گردید. و اقای طاهری در اول کتاب ضمن بیان ایرادتی که ممکن است در جمع آوری مطالب مربوط به هنرمندان رخ داده باشد تذکر داده است ، ولی این جانب با مطالعه کامل کتاب متوجه نواقصی در مورد برخی از هنرمندان  این استان شده ام که در دسترس و حضور کامل در شهرستان اهواز بوده اند و از قلم افتاده اند .یا اطلاعات مربوط به انها ناقص می باشد. و این را این حقیر ...با بیان از قلم افتاده و عدم دسترس بودن نمی پذیرم .

کاش این کتاب با حوصله و تامل کافی و بصورت  گروهی توسط افرادی که سر رشته نویسندگی و ..تحقیق دارند جمع آوری  می شد و با عجله و سر هم بندی کردن برخی مطالب تالیف نمی شد .

در اینجا نظر  نقد کتاب و بزرگ کردن معایب آن  را ندارم و همینجا از زحمات اقای طاهری تشکر می کنم ولی می گویم ای کاش  بهتر از این کار می شد. و نمی خواهم نواقص   کتاب را تشریح کنم و بهانه دست دشمنان خاص بدهم ...... ولی نبود نام یکی از هنرمندان استان مرا  به اینکار واداشت که ضمن تذکر یادی از این بزرگوار بنمایم .  

 

 

 

آقای حسن سلیمی فر

هنرمند و بازیگر، منتقد  و نویسنده و فیلمساز خوزستانی و  کارگردان فیلم مکینه

آشنائی من با این هنر مند از سال 1367 در انجمن سینمای جوان خوزستان-اهواز آغاز  شد ، در زمانی که با اشتیاق و علاقه به این انجمن پا گذاشتم تا  با شرایط ساخت فیلم های کوتاه انجمن  آشنا شوم و در صورت امکان نسبت به نوشتن فیلمنامه کوتاه و بلند و سریال اقدام نمایم .

آنچه باعث دلخوشی و اشتیاق این حقیر برای ارتباط با انجمن ، غیر از مقوله  فیلم و سینما   ،   جاذبه رفتاری آقای سلیمی فر بود که در ارتباط با  علاقمندان سینما وهنر جویان نقش به سزائی داشت  .  ولی البته بودند کسانی که آنها را از قبل هم می شناختم ولی در انجمن آنچنان برای خود کلاس می گذاشتند و دچار غرور کاذب شده  بودند ، بطوری که اگر کسی آنها را نمی شناخت فکر می کرد تا کنون چند جایزه اسکار برنده شده اند .

اقای سلیمی فر از سالهای دور همکاری خود را با انجمن آغاز کرده بود و در نقش بازیگر  و نویسنده و فیلمساز و منتقد سینمائی در انجمن فعالیت داشت  و همان سال های 1367 و 1368 و تمام سعی و تلاش خود را صرف  اموزش و راه اندازی  هنر جویانی می کرد که در انجمن رفت و آمد داشتند . و سعی در رشد و اگاهی دانش سینمائی انها می کرد و در این راه از هیچ کمکی دریغ نمی ورزید . و برای اینده هنر جویان برنامه هایی  در جهت رشد و ساخت فیلم های 16 میلی متری وامادگی  برای ساخت فیلم 35 میلیمتری در نظر داشت و در تدارک برنامه ریزی بود ودر راه اندازی جشنواره سینمائی فیلم های کوتاه انجمن سینمای خوزستان در سال های 1365 الی 1369 نقش اساسی و محور اکثر کار ها و زحمات بود  و هنر جویان مانند یک برادر بزرگ و پدری مهربان و معلمی لایق با او رفتاری در شان و مقام معرفت وی داشتند و به تمام نصایح وپند واندرز های این بزرگوار گوش فرا می دادند و در حیطه عمل بکار می بردند .

 فعالیت از اقای سلیمی فر  تداوم داشت تا اینکه  دست دشمنان دوست نما از استین مسئولین و اداره فرهنگ و ارشاد خوزستان ما نع فعالیت این هنر مند فرهیخته و مردم دار گردید. و به واحد های دیگری از اداره  ارشاد  منتقل گردید که در حوزه تخصص و فعالیت همه جانبه وی نبود و ظاهرا" همین روند ادامه داشت تا اینکه به مقام باز نشستگی نائل گردید.

در این جا در نظر نداشتم که کلیه فعالیت های این مرد محترم را  به رشته تحریر در بیاورم زیرا که اطلاعات من خیلی کم و ناقص می باشد ولی  نبود نام این هنرمند در مجموعه کتاب چهل سال سینمای خوزستان مرا واداشت که یادی از این هنرمند گرامی که  در نمایش تاتری... بنام  جائی در میان  خوک ها اثر آثول فوگارد.. که در تالار آفتاب اهواز  اجرا گردید  بنمایم .

دعای خیر بدرقه راه این دوست هنرمند.

 

/ 4 نظر / 44 بازدید
علی نقی طاهری

با سلام جناب افشاری ضمن تشکر به عرض می رساند که ، نام جناب سلیمی فر فراموش نشده ، بلکه بنا به دستور خودشان از کتاب حذف شده است

حسن سلیمی فر

سلام.....ممنون جناب آقای افشاری ....افتخار میکنم که در زمان خدمت اینجانب در انجمن سینمای جوان ...توانستم کسانی مثل ...مسعود مددیی..رضا بهارانگیز...سعید بشیری...شاهرخ جعفری...منوچهر افشاری...محمد رضا کسمتی ...قاسم آهنین جان ...محمد مرادی جاوید...رضا سبحانی...مهراد خوش بخت...سهیل خیشکار....و...به ارسه هنر فیلم سازی بکشانم...ودر قبال این حرکت فرهنگی هیچ انتظاری ندارم..خود آقای طاهری که پنج سال در انجمن فعالیت داشت چکار کرده؟......جزو افتخار من است که اسم من در کتاب چهل سال سینمای ایران نیست....

علی نقی طاهری

جناب افشاری نبود نام آقای حسن سلی فر به دلیل درخولست خود ایشان بوده ، که به موبایل بنده اس ام اس زده بودند ، که بایگانی شده و موجود می باشد بایگانی شده

گالري عکس بازيگران زن

سلام [گل] وبلاگ جالبي داري منم يه وبلاگ دارم که عس بازيگران زن که تا بحال ديده نشده را گزاشتم عکسهاي خيلي جالبي داريم مطمئن باش بياي تو پشيمون نميشي