طوفشیرین را دریابید .

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------

بنام خدا

طوفشیرین را دریابید

زمانی که استعمار انگلیس با هدف به غارت بردن منابع زیر زمینی و تثبیت سلطه خود پا به ایران  گذاشت برای مردم این سرزمین در درجه اول نحوه و شگرد کار و فعالیت انها خیلی مهم بنظر می رسید که روش کار این بیگانگان برای استفاده از منابع ما چگونه است که نیرو های خود را از طریق هوا و دریا به این سرزمین اورده اند و کم کم بعد از مدتی با مشاهده شگردها و روش های کار انها برای ما مشخص شد که علت پیشرفت این استعمار بر سایر سرزمین ها با توجه به نقش ورزش و استراحت و تفریح پرسنل خود در هنگام کار و فعالیت  اهداف خود را پیش می برد به صورتی که نیروهای اعزامی خود دچار خستگی و کسالت ناشی از کار و تلاش از پای در نیایند . و بتوانند در هر کجای دنیا که سیاستمدارانشان تصمیم می گیرند بروند و به نفع کشورشان انجام وظیفه نمایند . شاید تا کنون منظور مرا از این مقدمه چینی  متوجه شده باشید که  می خواهم چه بگویم ... هم اکنون وقتی یاد گذشته هفتکل و دوران خوش ان را در زمان شرکت نفت بیاد می اوریم از  سینمای کارمندی و کارگری هفتکل که فیلم های اکران شده در هالیوود و امریکا را ما بعد از یک الی دو ماه می دیدم و استخر شنای کارمندی و کارگری و باشگاه نیرو و زمین های فوتبال نیرو و خیام و گل کاری های پر نقش و نگار بنگله های  بنا شده بر روی تپه های دشت هفتکل و خیابان های اذین شده با درختان و درختچه های سر سبزو پارک ملی سابق را بیاد می اوریم...ولی حال چه شده که با خروج استعمار در اثرانفلاب ضد سلطنتی مردم این سرزمین با برجای گذاشتن هزاران شهید خود را ناتوان ازتامین حد اقل امکانات رفاهی  برای مردم ستم دیده این شهر غارت شده  می بینیم و شاید ناتوانی ما مسئولین ناشی از عوامل دنیایی و میز و قدرت و منصب باشد که امیدوارم چنین نباشد و بتوان با ارزش نهادن برای این مردم با خلوص نیت فعالیت کرد تا ما یاد گذشته هفتکل را با افسوس بر زبان خود تکرار نکنیم .

یکی از محله های مهم این شهرستان طوفشیرین می باشد که فاقد یک پارک تفریحی در حد و اندازه این محله می باشد. این محله در فرو پاشی اثار رژیم گذشته با شور و شوق فراوانی همگام با مردم سایر شهر های ایران بلند شدند و مسئولین این شهرستان اگر نمی دانند و یا فراموش کرده اند بیاد ظهر عاشورای سال 1357 بیفتند که شعار های مرگ بر شاه در ان اختناق محاصره شده توسط نیرو های ارتشی پادگان این شهر توسط چه کسانی اولین بار  در قبرستان عمومی شهر هفتکل بر زبان اورده شد وتوانست جو ناشی از خفقان بوجود امده را در خود بشکند وفضای فعالیت سیاسی و ضد سلطنتی  را بگشاید .حال کمی بخود بیاییم و قدر ان افراد را بدانیم .و با تکیه بر  صندلی منصب دچار خود فراموشی نشویم و برای مردم این سرزمین گره  گشا ی مشکلات باشیم تا خستگی ناشی از فعالیت و کار روزانه را با ورزش و تفریح در فضاهای سر سبز با احداث پارک های تفریحی در اکثر محله ها و بخصوص طوفشیرین از تن بدر کنیم و باعث بانی خیر  در این شهرستان شویم ...همانطور که در مقدمه اوردم و غیر از هفتکل در جاهای دیگری این حقیر به چشم خود دیده ام  که بیگانگانی که به ایران برای کار و اشتغال می ایند  فبل از احداث کارخانه و راه اندازی سیستم های کاری خود ابتدا با ساخت امکانات تفریحی  و ورزشی و استراحت اقدام می نمایند و بعد از اینکه محل خواب و استراحت و ورزش و تفریح درست شد برای احداث کارخانه و تولید و یا فراوری های تولیدی دیگر شروع به کار می کنند ...وقتی به گوشه و کنار این مملکت در برخی از سفر های کاری به سایر شهر های کشور می روم با کمترین امکانات در مکان های دور از دسترس شهر مواجه می شوم و حتی امکانات بهداشتی مناسبی هم گاها" یافت نمی شود و اینها را می گویم تا مسئولین بدانند اگر این مردم اعتراضی و انتقادی به کمبود های تفریحی ندارند دلیل عدم نیاز انها نیست زیرا کارگری که در موقع استراحت خستگی کار روزانه از تنش خارج نشده باشد   نمی تواند روز دیگر با فراغ بال و انرژی وتوان مضاعف وسرحال کار روزانه خود را از سر گیرد و در نتیجه بازده کاری ان کارگر و کارمند و غیره.......کاهش می یابد.و دانش اموزان و کسانی که باکمترین امکانات تحصیل می نمایند می توانند با پناه بردن به یک پارک تفریحی و سر سبز به یاد گیری و اموختن دروس خود بپردازند .

یکی از جاهایی که مناسب احداث یک پارک چند هکتاری و سر سبز برای  مردم طوفشیرین می باشد در جنوب محله و پشت مسجد امام رضا و در حاشیه تپه های مشرف به  محله می باشد که می تواند به زیبایی های این محله بیانجامد .و(خود بیندیشید در طوفشیرین چندین قبرستان کوچک و وبزرگ وجود دارد ولی یک پارک به درد بخور ندارد )

اگر اداره میراث فرهنگی شهر نسبت به باز سازی  حمام قدیمی این محله که به سبک حما م های قدیم اصفهان و کاشان و یزد بود  بپردازد و همچنین کاروانسرایی که قبل از بوجود امدن هفتکل در این محل بنا شده بود ودر دوران کودکی ما اثار ان موجود بود  می تواند زمینه هایی در امر گردشگری این شهرستان بوجود بیاورد .

یکی از نقاطی که می تواند به  مکانی تفریحی در این شهرستان  تبدیل گردد باز سازی و مهندسی دره عمیق طوفشیرن در محل چشمه اب شیرین می باشد که هزینه زیادی در بر نمی گیرد و کافی است که یک  الی دو دستگاه ماشین الات سنگین به مدت کمتر از یک ماه در ان محل  با کندن درختچه ها و علف های هرز انبوه موجود اقدام به احداث یک استخر طبیعی و سر سبز  باایجاد یک سد کوچک سیمانی در انتهای دره بنماید و حاشیه های انرا با کشت درختانی مانند  برهان ، کهور ، کنی کار پوس (درخت هندی جدید ) ونخیلات و زیتون و غیره  این مکان را به یکی از نقاط مهم تفریحی و دیدنی شهرتبدیل  نماید .

یکی دیگر از کمبود های این محله احداث یک کتابخانه کوچک و جمع و جور برای مطالعه مردم این محله می باشد . و حتی می توان با به نمایش در اوردن فیلم های کوتاه و مستند اموزشی در افزایش توان مردم  قدمی برداشت .

در زمینه های اشتغال برای شهرستان هفتکل..تشویق مردم برای سرمایه گذار برای احداث کارخانه هایی مانند . کشتارگاه طیور . کشت قارچ صنعتی . فراوری از معادن موجود سنگی وخاکی و اهک و گچ .راه اندازی دامداری های سنتی در حاشیه شهر با ظرفیت های 3الی 10 تا گاو شیری وگوسفند با ظرفیت های 50 الی 100 تایی و پرورش بز نجدی . .کارخانه های صنایع پلاستیکی . کارگاه های سبزی خشک کنی و بسته بندی سبزی و صیفی . قالی بافی و گلیم و جاجیم بافی (یک نمونه قدیمی بنام جلالتی که توسط زنان بافته می شدو بجای گلیم استفاده می شد . ) پرورش پرندگان شکاری وحشی  و اهلی مانند ساروقمری و کبوتر و .بلدرچین .مرغابی  اردک و.تیهو . مرغ و خروس های محلی ..کشت گیاهان دارویی مانند گل بابونه .خاکشیر . اسفند .رازیانه . پنیرک .رزماری .گل همیشه بهار.نعناع فلفلی .گل گاوزبان .کدو تخمه کاغذی .برگ بو .تعداد زیاد ی دیگراز همین گیاهان .

در زمینه های فرهنگی با راه اندازی دانشگاه هنر و اموزشگاه های هنر نقاشی و بازیگری و تاتر و کارگردانی و ساخت فیلم و اموزش موسیقی و خط و نقاشی وغیره ...

زمینه های فعالیت های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی دیگری نیز وجود دارد که فعلا" به همین ها بسنده می نمایم و انشاء الله که گوش شنوایی باشد و جرقه ای درذهن مردم بیدار هفتکل  موجب گسترش امکانات رفاهی این شهرستان گردد و این فعالیت ها نیاز به یک فرماندار خلاق و توانا در بدست اوردن اعتبارات سالیانه  و تصویب طرح ها و فراهم نمدن تسهیلات بانکی میسر می باشد .(منوچهر افشاری  ...وبلاگ  یادی از دوران  )

 

/ 0 نظر / 117 بازدید