هوشنگ ممبینی

 

 هوشنگ ممبینی

 فرزند نور محمد،

 متولد   1327   هفتکل.

دانش آموخته دبیرستان رودکی هفتکل

پدر وی کارگر شرکت نفت بود که بعد از( اخراج و سالی دو ماه شدن) به شغل آزاد و کاسبی در بازار هفتکل روی آورد

هوشنگ بازی را با شرکت در تیم های تاج و منتخب هفتکل شروع کرد و سپس به تیم تاج مسجد سلیمان  دعوت شد و با تاج مسجد سلیمان در لیگ های کشور  بسیار درخشید وبنا به درخواست مسئولین ورزش و مردم  مسجد سلیمان در همانجا ماند و به تیم تاج تهران  که شرایط آن مهیا بود نرفت. وهمین باعث شد پای هوشنگ به تیم ملی نرسد زیرا  ان موقع بیشتر اعضای تیم ملی از  تیم های تاج و پرسپولیس و پاس  تهران بودند .

تاج مسجد سلیمان به مانند شعبه ای از تاج تهران بود و حامیان و بانیان تیم تاج در مسجد سلیمان  آقایان سید علیرضاخادمی وعلیمراد پور خانی (از کارمندان شرکت ) و سپهری فرمانده ژاندارمری مسجد سلیمان بود.و سکان رهبری تیم در دست ایرج طهماسبی بود.

تیم تاج در سال 1350 در جام تخت جمشید در میان 8 تیم در رده 6 قرار داشت .

شکست پرسپولیس

 و مهمترین بازی تاج در مقابل پرسپولیس تهران در تاریخ19 دی سال 1350 در مسجد سلیمان بود که با نتیجه یک بر صفر پرسپولیس را شکست داد. و عکس العمل  وسیعی در ورزش کشور و خوزستان داشت.( گل توسط علی اصغر جمالی زده شد.ضمن اینکه جمالی یک گل دیگر هم زده بود که به علت  پاره بودن تور دروازه ، توپ ازحصار دروازه خارج شد و داور مجید جلو دار به گل مشکوک شد و آنرا نپذیرفت )

جام علم

تاج مسجد سلیمان در سال 1353-54 در مسابقات جام علم در اهوازکه  با حضور 4 تیم تاج تهران، تاج آبادان،تاج اهواز و تاج مسجد سلیمان برگزار شده بود  شرکت کرد ومسابقات با قهرمانی تاج آبادان  خاتمه یافت .

هوشنگ  کبک تیز پای

نقش هوشنگ در تیم تاج به قدری بود که تماشاگران خوزستانی هر وقت  توپ به هوشنگ می رسید استادیوم  را غریو فریاد و شادی می نمودند و همیشه دروازه بانان تیم های مقابل حساب ویژه ای  برای  فرار ها و سرعت  هوشنگ داشتند و مربیان تیم ها  هم برنامه خاصی برای   کاهش  هجوم های هوشنگ وعلی اصغر جمالی (معروف به جی جی ) تدارک  می دیدند.

سرانجام نافرجام یک قهرمان

هوشنگ بعد از انقلاب به مربی گری تیم های مسجد سلیمانی  می پرداخت.و با انها همکاری مداومی داشت . و کما کان در بیمارستان مسسجد سلیمان به کار اشتغال داشت و سپس در اثر بیماری گواتر سمی و ناراحتی های روحی وروانی دچار مشکل  شد و بعد به بیمارستان  هفتکل منتقل شد  ولی توان چندانی در رابطه با کار نداشت  و ناراحتی او روز به روز بیشتر شد  تا اینکه در یکی از روز های افتابی  سال1372 از خانه بیرون رفت و دیگر باز نگشت و علیرغم تمامی سعی و تلاش  خانواده  و بستگان نزدیک وی در هفتکل و شهر های همجوار  و استان های  کشور به نتیجه نرسید . و این پایانی بود  بر دوران با شکوهی از ورزش خوزستان ،  بویژه  فوتبال هفتکل و مسجد سلیمان.

این مطلب ادای دینی بود به یک ورزشکار هفتکلی و خالی از اشکال نمی باشد و با عرض پوزش که نتوانستم اطلاعات بیشتری از نقش و حضورو سابقه ورزشی  هوشنگ بدست بیاورم ولی این آغازی بر این ......ادعا می باشد تا در اینده  به همکاری دوستان بیانجامد .

 نوشته شده توسط منوچهر افشاری (پسر خاله هوشنگ) .         والسلام.(شهریور 1391 اهواز)

 

 

 

/ 0 نظر / 126 بازدید